TARİHÇE




Kastamonulular Dayanışma Derneği Yavuz Ballık ve 6 arkadaşı tarafından 30 Mayıs 1985 tarihinde Beşiktaş Kaymakamlığına yapılan başvuru ile kurulmuştur.18-12-1985 günü yapılan görev taksiminde ilk başkanlığa Sebattin Çelenligil seçilmiştir.
Sırasıyla ;
1. Olağan Genel Kurul; 18-06-1986 günü yapılmış Yavuz Ballık Dernek Başkanlığına seçilmiştir.
2. Olağan Genel Kurul; 12-03-1988 günü yapılmış Yavuz Ballık yeniden Dernek Başkanı seçilmiştir.
3. Olağan Genel Kurul; 14 Mat 1991 günü yapılmış Başkanlığa Yavuz Yaman seçilmiştir. 3.Olağanüstü Genel Kurul 25-12-1991 günü yapılmış ,yeniden Sudi Topal Başkan seçilmiştir.
4. Olağan Genel Kurul; 26 Aralık 1992 günü yapılmış Sudi Topal yeniden Genel Başkan olmuştur. Sudi Topal Başkanlığında Yönetim kurulu Şubeleşmeye karar verilmiş ve ilk şubenin Bağcılar ilçesinde,İkinci şubenin Beykoz’da açılması kararlaştırılmıştır.
5. Olağan Genel Kurul; 25-12-1993 günü yapılmış bu kez derneğin iki şubesi olduğundan Sudi Topal Genel başkan seçilmiştir.
6. Olağan Genel Kurul; 24-12 1994 günü yapılmış,Genel Başkanlığa yeniden Sudi Topal seçilmiştir.
7. Olağan Genel Kurul; 30 Aralık 1995 günü yapılmış,Genel Başkanlığa Mustafa Çelikel seçilmiştir.
8. Olağan Genel Kurul; 22-12-1996 günü yapılmış,Genel Başkanlığa yeniden Mustafa Çelikel seçilmiştir. Bu dönemde Bakırköy, Beyoğlu, Kartal, Taşdelen ,Küçükçekmece ve Ümraniye şubeleri açılmasına karar verilmiştir
9. Olağan Genel Kurul; 28-12-1997 günü yapılmış Mustafa Çelikel yeniden Genel Başkan seçilmiştir.Mustafa Çelikel Başkanlığında yönetime devam eden heyetten 16-07-1998 günü Genel Başkan ve bazı yönetim kurulu üyeleri istifa ettiğinden 20-07-1998 günü yönetim kurulu toplantısında yönetim kurulunun boşalan üyelikleri yedek üyelerden doldurulmuştur.30-07-1998 günü yapılan toplantıda Genel Başkanlığa Hasan Alıcı seçilmiştir.
10. Olağan Genel Kurul; 03-01-1999 günü yapılmış Genel Başkanlığa Orhan Gümüş seçilmiştir.
11. Olağan Genel Kurul; 23-12 2000 günü yapılmış Orhan Gümüş yeniden Genel Genel Başkan olmuştur.Bu dönemde Bayrampaşa, Eminönü, Güngören, Bahçelievler şubelerinin açılmasına karar verilmiştir.
12. Olağan Genel Kurul; 26 -05- 2002 tarihinde yapıldı. Genel Başkanlığa Hayri Aygün seçildi. 12.Olağanüstü Kongre 12-01-2003 tarihinde tüzük değişikliği yapılarak son bulmuştur. Bu dönemde Esenler, Kağıthane, Şişli, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Sultanbeyli, Fatih ilçelerinde şube açılmasına karar verilmiştir.
13. Olağan Genel Kurul; 30-05-2004 günü yapılmış Genel Başkanlığa Şaban Yüksel seçilmiştir.Bu dönemde Dernek Genel Merkezi Kozyatağından Okmeydanı na taşınmış,Avcılar, Eyüp, Göktürk, Kadıköy, Kastamonu, Pendik, Tuzla şubelerinin açılmasına karar verilmiştir.Bu dönemde 26-11-2005 günü 5. Olağanüstü Genel Kurul yapılarak dernek tüzüğümüz değiştirilmiştir.
14. Olağan Genel Kurul;  04.06.2006 Pazar günü Eyüp Feshane Kongre Merkezinde 10.000 kişiye yakın insanımızla, büyük bir coşkuyla yapılmıştır. Genel Başkanlığa Yücel GÜNDOĞDU seçilmiştir.
15. Olağan Genel Kurul; 2006 – 2008 Derya Ovalıoğlu Genel Başkan seçilmiştir.
16. Olağan Genel Kurul ve 17. Olağan Genel Kurul; 2009– 2015  döneminde Latif Çilingiroğlu iki dönem başkanlık yapmıştır.
18. Olağan Genel Kurul; 2015- 2018 döneminde Orhan Gümüş Tekar Kas-Der Genel Başkanı seçilmiştir.
19. Olağan Genel Kurul; 19/09/2018  tarihinde Kas-Der’in yeni Genel Başkanı Remzi Şen seçilmiştir.Bu dönemde Başakşehir şubesi açılmıştır. İstanbul genelinde 39 ilçenin tümünde şube olacak şekilde çalışmalar devam etmektedir.
Böylelikle kuruluşunda tek dernek olarak faaliyet gösteren Kas-Der Kastamonulular Dayanışma Derneği, bu gün itibarıyla Genel Merkezinin yanında 32 Şubesiyle birlikte Kastamonuluları temsil etmeye  layık olmanın gururunu hemşerileriyle paylaşmaktadır.